Anasayfa » Bölüm Adı » SOĞANLI BİTKİLERDE HASTALIK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Başbahcivan - 19.3.2011 20:54:13

SOĞANLI BİTKİLERDE MANTAR VE KIRMIZI PAS HASTALIĞI
Soğanlı bitkilerin soğanlarında, yapraklarında mantar ve kırmızı pas hastalığına sıkça rastladığımız bir olaydır. Bu tür hastalıklardan korunmak için dikmiş olduğumuz soğanların temiz sağlıklı olmasına dikkat etmeliyiz.Mantar hastalığı, yaprak dipleri ve soğanlarda meydana gelir.Hastalığı önlemek için soğanları dikmeden önce ve diktikten sonra(Antracol,Cupravit)gibi ilaclarla ilaçlamalıyız.
Kımızı pas hastalığı ise genelde evlerde yetiştirdiğimiz soğanlı bitkilerde çok görülür.oda sıcaklığının 15 derece üzerinde olması sulama yaparken soğana suyun değmesinden kaynaklanır,küçük kırmızı oval lekeler halinde önce yapraklarda daha sonrada soğana doğru ilerleme yaparlar.Bu hastalık tan kurtulmak için ticari ismi (Prosper) kullanarak kurtulmamız mümkün olur.Ayrıca yapraklarda ve çiçeklerinde görülen yaprak biti böcekler için (Durusban-4 veya folidol)kullanabiliriz.
NOT:Özellikle soğanlı bitkilerin çiçeklerini tutturmak için kullandığımız sopa (çubuk)lar ahşap olmasın,çünkü zamanla çürüyerek mantar oluşmasına sebep oluyor.

Başbahcivan Çevrimdışı