TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERİ TANIMA

Tıbbi bitkiler sağlığımızın korunmasında binlerce yıldan beri kullanılmaktadır. Tıbbi bitkilere verilen önem günden güne artmaktadır. Hastalıklardan korunma başlanğıçta bilinçsiz bir şekilde yapılırken zaman içerisinde doğadaki bitkilerin tedavi gücü keşfedilmiş ve bilinçli şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Bitkisel materyallerin tedavi amacı ile kullanılması 50.000 yıl öncesi, Yontmataş Devri`ne dayanır. Eski tarihlere ait kayıtlı reçetelerde adamotu, alıç, aksırıkotu, arpa, badem, banotu, buğday, defne, dişotu, hardal, haşhaş, kayısı, köknar, mazı, meyan kökü, safran, sarımsak, sedir, selvi, soğan, söğüt, susam, sütleğen, şimşir, üzerlik, üzüm, zeytin gibi bitkisel drogların hazırlandığı görülmektedir.

Tıbbi bitkilere verilen önemin günümüzde biraz daha arttığı görülmekte ve ilerde daha da artacağı düşünülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya ve Fransa tamamlayıcı ve koruyucu tedavi olarak bitkisel ürünler üretmek amacı ile büyük çalışmalar yapmıştır. Böyle çalışmalar ülkemizde de bazı büyük firmalar tarafından yapılmaktadır.


Üzgünüz. Hiç bir kayıt bulunamamıştır.

Geri Dön
Copyright © Basbahcivan.com - Tüm hakkı saklıdır | 0535 431 54 84 | basbahcivan@basbahcivan.com
Tasarım ve Programlama : Aykut Önen